Marjamaa Talust
Marjamaa Talu asub Lõuna-Eesti metsade keskel, kus viljakas mullas peremehe hoolsa pilgu all kasvavad magusate marjadega marjapõõsad ja punapõsksete viljadega viljapuud. Marjamaa talus kasvatatakse tooteid keskkonnasõbralikult.
Marjamaa talu peremeheks on Tõnu Oks, kes 1954 aastal kolis 8-aastasena oma vanemate, kahe venna ja ühe õega Saaremaalt Tartumaale, pereema lapsepõlvekodusse. Poisipõlvest saadik on Tõnu tundnud suurt huvi taimede ja looduse vastu ning innovatiivsed lahendused ja leiutamine on talle olnud samuti hingelähedased. Marjamaal on näha nii hoonete rajamises, kui ka seadmete kasutamisel lahendusi, mis mujal on tulnud kasutusele hiljem või üldse mitte.
Marjamaa talus alustas Tõnu aktiivsemat tegevust 1963. aastal Räpina aiandustehnikumi õpingute ajal roosiistikute kasvatamisega. Mõne aastaga ta jõudis Eesti suurimate roosiõite tootjate hulka. Hilisemalt jätkas Tõnu kooliteed EPAs agronoomias.
Ühel kaunil hetkel kohtus Tõnu oma tulevase abikaasa Mariaga ning neile on sündinud kolm tütart: Rete, Brita ja Elke. Tõnu ja Maria on koos hoolitsenud alguses rooside eest ning kui aastal 1996 rajati esimene maasikapõld, suunati oma kasvatamise hool ja armastus marjakasvatusse. Rooside ja marjade kasvatamine toimus Tõnul ja Marial oma päevatööde kõrvalt. Maria töötas Tartu ülikoolis keemikuna ja Tõnu töötas EKE projektis insenerina. Maasikate järel lisandusid põldudele juba vaarikad, aedmustikad, pamplid, astelpajud, sõstrad, õunad ja pirnid. Ka pere kolm last on kõik oma lapsepõlvesuved veetnud Marjamaal aidates maast madalast kõikvõimalikes töödes ning hilisemalt osalenud Marjamaa talu marjakasvatuses, tegelenud toodete müügiga, turundusega ja klienditeenindusega. Elkest on nüüdseks tulnud ka Marjamaa talu OÜ tegevjuht.
Tõnu oli Maasikakasvatajate liidu moodustamise juures ning juhatusse on algusest saadik kuulunud Marjamaa talu esindaja. Alguses oli Tõnu Oks juhatuse liige, paari aasta pärast liitus juhatusse ning hakkas Maasikafestivale korraldama iga aastaselt noorim tütar Elke Lillemets.
Kui jalutada Tõnuga mööda Marjamaa talu marjapõlde ja kuulata kuidas ta räägib marjapõõsastest, viljapuudest, mesilastest ja loodusest enda ümber, saab kuulaja aru, kui suure hoole ja pühendumisega peremees nendel maadel taimede eest hoolt kannab. Nendel samadel põldudel on ka Tõnu ise nooruspõlves spordiga tegelenud ning spordipisikut on ka edasi kandnud ka suuremal või vähemal moel oma tütardesse, kui juba väikeste lastena koos taluteel jooksmas käidi või suusatama õpiti.
Hetkel kasvab Marjamaal astelpaju 7ha, aedmustikaid 6ha, sõstraid 5ha, vaarikaid 4,5ha, õunu 2ha, pirne 1ha, maasikaid 2,5ha, pamplit 2ha.
Umbes kolmandik maju toodetakse mahedana (OÜ Maheland).
Meil on oma tootmishoone, kus pestakse marju, kiir-külmutatakse ja pakendatakse. 90% meie marjadest lähevad kiirkülmast läbi (ligikaudu -38 °C juures) ja seejärel sügavkülma (-18°C kuni -20°C kraadi). Kiirkülma boonuseks on see, et see tagab marjades suurema osa vitamiinide säilimise.
Marjakasvatus algas maasikatest ja värsketest marjadest ning seejärel alustasime marjade külmutamisega. Marjamaa talu oli esimene, kes külmutas ja pakendas Eesti marju ja jõudis nendega jaekettidesse aastal 1999.
Kuna perele nii maitsesid Maria astelpajumahlad, kasvas sellest idee head kaupa ka teistega jagada ning alguse sai mahlatoodang. Seejärel lisandusid tootevalikusse sügavkülmutatud toormoosid ning viimasena kuivatatud purustatud marjad. Kogu käesoleval hetkel müügil olevate toodete valiku leiate kodulehe toodete leheküljelt.
Marjamaale on ehitatud 17 hoonet, mis on Tõnu näpunäidete järgi projekteeritud ja ehitatud. Külmhoonel on uus Tõnu pakutud lahendus, mis aitab energiat kokku hoida ja Tõnu näeb sellel suurt potentsiaali.
Marjamaa talu missiooniks on pakkuda aasta ringi Eestimaiseid saaduseid mahla, külmutatud marjade ning mooside näol, et inimesed saavad poest aastaringselt juurde varuda täpselt oma soovi järgi meie tooted.
Tõnu panust Eesti marjakasvatuses ning tervislike marjatoodete eestlastele kättesaadavamaks tegemises on tunnustanud ka president Kersti Kaljulaid Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.
Galerii
Marjahoidla juurdeehituseks ja traktori soetamiseks saadud toetust PRIA tulemuslikkuse meetmest